به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهید مهدوی، منوچهر بایندری دانشجوی دکترای ادبیات عرفانی دانشگاه شیراز و از شاعران و ترانه سرایان محلی استان بوشهر می باشد. بایندری در کارنامه هنری خود چاپ دو کتاب شعر محلی، سرودن ترانه پیامبر(ص)، سرودن ترانه با موضوع خلیج فارس، رئیس علی دلواری، نگارش چندین مستند تلویزیونی و سرایش چندین ترانه برای رادیو بوشهر را دارد.

وی در گفتگو با خبرنگار “بوشهر ۲۴ ” از روند تولید شعر ترانه “حماسه نادر ” گفت.

نشانه ای از حقانیت شهید مهدوی

وی ضمن اشاره به تاثیر پذیری از ویدئو کلیپی از سخنرانی دکتر عباسی که پیرامون حماسه شهید نادر مهدوی و همرزمانش صحبت می کرد، افزود: وقتی که سفارش سرودن شعری در مورد حماسه نادر مهدوی در انهدام نفت کش آمریکایی بریجتون به وی داده شد، همزمان به مسئله جالبی برخوردم.

وی به همکاری خود با رادیو بوشهر اشاره داشت و در توضیح این مسئله جالب، گفت: ما در رادیو بوشهر، هرماه یک داستان بوشهری، رمان یا هر داستان دیگر را برای رادیو خلاصه می کنیم و به تهران ارسال می کنیم تا یکی از این داستان ها هر روز در یکی از شبکه های اصلی پخش شود. اتفاقاً هم زمان با درخواست سرودن ترانه حماسه نادر، تهیه کننده آن برنامه کتابی را برای خلاصه به من دادند که نام کتاب « نادر، برادرم حسین» بود، که رمانی به قلم آقای قاسم یاحسینی در حوزه دفاع مقدس بود. من وظیفه خواندن و خلاصه کردن این کتاب را بر عهده داشتم. وقتی کتاب را مطالعه نمودم متوجه شدم که شخصیت این کتاب همان نادر مهدوی است.

شاعرِ ترانه “حماسه نادر”، ضمن جالب خواندن همزمانی پیشنهاد سرودن شعر و خلاصه کردن رمان آن هم با موضوع مشترک شهید نادر مهدوی، آن را نشانه ای از حقانیت شهدا و این اتفاق را باعث آشنایی بیشتر وی با شهید نادر مهدوی و حماسه وی دانست.

شب و روز فکر و ذکرم شهید نادر مهدوی شده بود

وی با اشاره به حس و حال خودش هنگام سرودن شعر گفت: شب و روز فکر و ذکرم شهید نادر مهدوی و خاطرات آن شهید بزرگوار و ناو بریجتون و مالیدن پوزه آمریکا بر خاک و از همه مهم تر لبیک گفتن به خواسته ی امام خمینی(ره) شده بود. خود شهید هم جمله ای به یادگار دارد که می گوید:« خوشحالم که لبخندی بر روی لبان امام نشست.» این اتفاقات شب و روز در ذهن من مرور می شد تا اینکه توانستم ترانه ای احساسی درباره آن رویداد بسرایم.

حماسه نادر

شهید مهدوی به دستور و دل و فرمان خورشید به جنگ با آمریکا رفت

وی در ادامه به توضیح متن و محتوای شعر سروده شده پرداخت و گفت: ترانه حزن انگیز آغاز می شود (دریا در چنگ یک بیگانه است) . همه منتظرند تا اتفاقی بیفتد و جوانی از تبار رئیسعلی ها، جوانی آکنده از غیرت جنوبی تسکینی بر این حزن باشد.

وی گفت: در آغازِ این شعر، حسِ غلبه و سلطه به مخاطب القا می شود. دشمن طوری لنگر انداخته و جا خشک کرده است که گویی وطن و دریا خانه اوست و قصد ندارد برود. این فضا ادامه پیدا می کند تا این که شهید وارد صحنه می شود و به دستور دل و فرمان خورشید وارد صحنه می شود و لقب علمدار به او داده می شود. علمدار هم به لقب حضرت ابوالفضل العباس اشاره دارد و هم به پرچمداری شهید مهدوی که پرچم ایران و ایرانی را بلند می کند و به نوعی ایهام دارد. از اینجاست که رجز خوانی شهید آغاز می شود و شعر به نقطه اوج حماسی خود می رسد که یکی از مؤلفه های شعر حماسی رجز خوانی پهلوان است.

 آن جا که می گوید مکن بیهوده افسانه، منم جاشوی این بندر، منم بوذر، منم سلمان، من آن تیغ ابوالفضلم ، به توصیف خود می پردازد که در واقع ستایش خود شخص نیست بلکه ستایش هر ایرانی غیرتمند است ، هر ایرانی که هم اعتقاد و باور دارد و هم وطنش را دوست دارد و نمی خواهد وطنش به دست بیگانگان بیفتد.

نهایتاً اوج داستان جایی است که ناو را با قلعه خیبر مقایسه می کند که هر دو به ظاهر نشان دهنده قدرت دشمن است و نمی شود جلویش ایستاد و شکستش داد . ولی این شهید این کار را انجام می دهد و می گوید من سرپنجه حیدرم. و تو اگر خیبر هم باشی، من تو را از جا می کَنم و از پیش رو بر می دارم.

اصلی ترین ویژگی شهید مهدوی را اعتقاد به خدا یافتم

بایندری در پاسخ به سوال خبرنگار بوشهر ۲۴، که از وی پرسید اصلی ترین ویژگی شهید نادر مهدوی را که باعث ایجاد خلق این حماسه شد، چه می دانید؟ پاسخ داد؛

با توجه به اینکه من، هم این شعر را سرودم و هم کتاب آقای قاسم یاحسینی را مطالعه کردم. برجسته ترین قسمت را آنجایی می دانم که فرماندهان می گویند شرایط برای حمله مناسب نیست. ولی ایشان با گروه کوچک خود که حدود ۱۰،۱۲ نفر پارتیزان دریایی هستند صحبت می کند و نظر آن ها را راجع به این موضوع جویا می شود و از آن جایی که قلب تپنده ی آن ها شهید نادر مهدوی بود به ایشان این پاسخ را می دهند که هر چه شما بگویی. و در آن لحظه ایشان تصمیم بسیار خاصی می گیرد و اینچنین می گوید: بیایید رابطه خود را با خلق خدا قطع کنیم و مستقیم رابطه خود را با خدا برقرار کنیم و آن ها هم می پذیرند و می روند و آن حماسه را بر یاد ها باقی می گذارند.

از وحشی گریِ آمریکا می توان حقانیت جنگ با آمریکا را فهمید

وی در پایان با اشاره به خوی وحشی گری و مستکبر آمریکا گفت: حقانیت یک نفر را از باطل بودن دشمن می توان شناخت. همین که شهید مهدوی در جنگ مستقیم با آمریکا و بدست آمریکائیها به طرز وحشیانه ای شهید می شود نشان از حقانیت راه این شهید دارد.

گفتنی است ترانه “حماسه نادر” طی مراسم بزرگداشتی روز شنبه ۱۹ مهرماه ساعت ۱۹ در مجتمع فرهنگی ۹ دی رونمایی خواهد شد.

 

متن ترانه حماسه نادر:
خبر اومه که دریا بی قراره
که اسب خشم طیفون بی سواره
چرا سر بر سر ساحل نکوبه
که دشمن روی یالش چنگ داره
نشسته اهرمن سرمست انگار
که اینجا منزل و کاشانه اوست
تو گویی سرزمین اوست دریا
و یا امواج میهن خانه اوست

***
شبی تاریک بود و عرصه ای تنگ
علمداری نیامد صبحدم را
جوانی از تبار رییسعلی ها
نشاند از خصم بالاتر علم را
به دستور دل و فرمان خورشید
درون سینه اش آیات امید
بلم میراند و در دریای تاریک
چنان نور شهابی میدرخشید
شبیخون زد به دشمن شیر چالاک
صدای نعره اش رفته بر افلاک
به خاکت افکنم ای خصم دیرین
غرورت بشکنم ای دیو ناپاک

***
مخوان بیهوده افسانه
تویی زین خانه بیگانه
مرا این مرز برگ و بر
مرا این خاک لعل و زر
منم جاشوی این بندر
من آسان بگذرم از سر
من آسان بگذرم از جان
منم جاشوی این بندر
منم سلمان
منم بوذر
تو بوجهل ستم پرور
منم آتش
منم اخگر
تویی هم زاد خاکستر
من آن تیغ ابالفضلم
تو جوشن زاده کافر
تو باشی گر در خیبر
منم سرپنجه حیدر